SKUPOVI I PREDAVANJA

HAZU organizira raznovrsna događanja kao što su znanstveni skupovi, okrugli stolovi, promocije knjiga, komemoracije, konferencije za novinare, znanstvena i stručna predavanja

STANOVANJE U 21. STOLJEĆU

 

29. i 30. lipnja 2023. / Palača Burze HNB / Trg Hrvatskih velikana 3

Međunarodni znanstveno-stručni skup na temu STANOVANJE U 21. STOLJEĆU održan je 29. i 30. lipnja 2023. u Palači Burze arhitekta Viktora Kovačića. Organizirali su ga Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine RH i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, kao radni sastanak u sklopu izrade Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. i Akcijskog plana za provedbu Nacionalnog plana za razdoblje od 2023. do 2024.

Na skupu je uvodno govorio akademik Velimir Neidhardt, predsjednik HAZU, a domaćini skupa bili su Željko Uhlir iz MPGI i prof. Krešimir Rogina, član suradnik HAZU.

Prof. Krešimir Rogina:

Znanstveno stručni skup Stanovanje u 21. stoljeću okupio je pod znamenitom kupolom arhitekta Viktora Kovačića unutar zgrade sjedišta Hrvatske narodne banke domaće i strane stručnjake iz područja arhitekture, urbanizma, ekonomije i sociologije. Kroz dva dana trajanja održan je niz izlaganja, okruglih stolova, te radionica na kojoj su sudjelovali studenti arhitekture i sociologije.
Povod organizacije skupa je izrada strategije Nacionalnog plana stambene politike, tema koja je aktualizirana nakon desetljeća zanemarivanja, te ovom prilikom prepoznata kao izrazito važna i hvalevrijedna inicijativa od strane svih sudionika.
Kroz izlaganja stranih i domaćih predavača moglo se čuti niz zanimljivih tema i pristupa kojima se osvrnulo na globalnu krizu stanovanja, pitanja održivosti, ekonomsku problematiku konkuriranja unutar globalnih investicijskih tokova, kao i iznalaženja novi stambenih tipologija koje nastaju u takvim uvjetima.
Domaći stručnjaci su kao važne teme prepoznali taktike regulacije tržišta, ali i probleme poput neprimjenjivosti postojećih standarda ili nepostojeće analize fonda neiskorištenih nekretnina.
Skup je pokazao da je problematika krize stanovanja istovremeno globalna i lokalna, koja najvećim dijelom nastaje zbog nereguliranog mešetarenja nekretninama koje za dugoročnu posljedicu nekontrolirani rast cijena stana. Kroz analize različitih suvremenih problema dolazimo do prepoznavanja tekovina europskog modernističkog nasljeđa kao poželjnog modela koji je umjesto prepuštanja tržištu nekretnina nudio ne samo priuštivo stanovanje, nego i pokušaj egalitarnog i  interdisciplinarnog oblikovanog izgrađenog okoliša.
Studenti koji su sudjelovali na radionici  pokazali su razvijenu svijest oko stambene problematike, te su kao rješenje uočili potrebu uvođenje različitih regulacija kao nužnog korektivnog alata tržišta. Među ključnim temama se spominjala regulacija tržišta nekretnina, standardizacija stambenog fonda, reguliranje rentijerskog tržišta,a osim toga dotaknuli su se i prepoznavanja potencijala ispražnjenih ruralnih područja, revitalizacija postojećeg izgrađenog fonda, te uvođenja politika koje bi omogićile održivo i priuštivo stanovanje za mlade.
Kao zaključak dvodnevnog skupa prije svega se nameće ideja da bi trebalo nastaviti sa ovakvim tipom aktivnosti u budućnosti koje bi kroz otvoreni i interdisciplinarni pristup ovakav proces izrade strategije učinio transparentnim i zanimljivim za sve građane.

 

Gosti predavači iz EU i RH održali su prezentacije o stanovanju u 21. stoljeću iz perspektive Londona, Pariza, Basela, Graza, Ljubljane, Splita, Rijeke i Zagreba. U samo dva dana renomirani arhitekti  govorili su o izazovima u projektiranju stanova u suvremenim životnim i okolišnim uvjetima – što znači isprojektirati jedno suvremeno naselje, da li smo i koliko svi svjesni što se dešava s prirodom dok proizvodimo klasični građevinski materijal i gradimo, kolika se šteta time čini prirodi i našem okolišu. Prema riječima Lorda Normana Fostera – zeleni smjer nije pitanje trenutne mode, nego je to pitanje opstanka. Energetska učinkovitost, zelena urbana infrastruktura i kružno gospodarenje prostorom i zgradama nisu više samo opcija nego uvjet opstanka.

Nakon izlaganja i okruglih stolova održavala se  i interdisciplinarna radionica za dvije grupe studenata – arhitekti i sociolozi studente na temu skupa. Radionicu na temu skupa su proveli arhitekti mlađe generacije Bernarda Ivančan i Boris Vidaković, a aktivno su prisutni bili i prof. Krešimir Rogina, dr. Anđelina Svirčić Gotovac te arhitekti predavači David Mikhail, Simon Hartmann, Damir Rako i Siniša Zdjelar.

Sudionicima je uz stručno vodstvo u manjim grupama omogućeno razgledavanje Palače Burze: zgrada u kojoj se nalazi sjedište Hrvatske narodne banke zaštićeno je kulturno dobro i najvažnije djelo arhitekta Viktora Kovačića. Impozantna palača građena je za potrebe Zagrebačke burze za robu i vrednote, a središnja banka njome se koristi kao poslovnim sjedištem od završetka Drugoga svjetskog rata.


PROGRAM 29. lipnja 2023.

Registracija

15:00-15:15 Pozdravni govori predstavnika MPGI, HAZU i HNB-a / Željko Uhlir / Krešimir Rogina

15:15-15:45 David Mikhail
15:45-16:15 Orna Rosenfeld

Pauza

16:30-17:00 Aljoša Dekleva
17:00-17:30 Roger Riewe

Pauza

17:45-18:00 Otto Barić
18:00-18:15 Damir Rako
18:15-18:30 Miroslav Rajić
18:30-18:45 Kata Marunica
18:45-19:00 Siniša Zdjelar

 

PROGRAM 30. lipnja 2023.

Registracija 

10:00-10:30 Simon Hartmann
10:30-11:30 Okrugli stol

Pauza

11:45-12:45 Okrugli stol
12:45-13:00 Željko Uhlir / Krešimir Rogina

Pauza

14-19 MPGI studentska radionica s Davidom Mikhailom, Rogerom Riweom, Simonom Hartmannom i Aljošom Deklevom

 

 

Datum

29. - 30. lipanj, 2023
Isteklo!

Vrijeme

15:00 - 17:00
Kategorija