
U HAZU okrugli stol Istraživanja dvojne namjene u Republici Hrvatskoj i njihov potencijal u razvoju obrambenog sektora
Znanstveno vijeće za tehnološki razvoj Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti organizira okrugli stol Istraživanja dvojne namjene u Republici Hrvatskoj i njihov potencijal u razvoju obrambenog sektora koji će se održati u ponedjeljak 5. svibnja 2025. u 10 sati u dvorani Knjižnice HAZU u Zagrebu, Strossmayerov trg 14.
Okrugli stol zamišljen je kao platforma za okupljanje i povezivanje istraživačkih dionika i industrije u ovom specifičnom području. Naime, u Strategiji pametne specijalizacije do 2029. jedno od istaknutih područja jest Sigurnost i dvojna namjena gdje su detaljno navedene i preporučene aktivnosti. Na ovaj dokument se izravno naslanja i Strategija nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske 2017. kao krovni dokument u području.
Ciljevi okruglog stola:
- Pregled recentnih istraživanja u ovom području i pravci njihovog daljnjeg razvoja
- Pregled ključnih institucija koje mogu doprinijeti istraživanjima u području (potencijalno ovom može prethoditi i cirkularni upitnik koji bi bio proslijeđen zainteresiranim dionicima)
- Pregled trenutnih i budućih potreba relevantne industrije
- Pregled metoda za poboljšavanja mehanizama za prijenos tehnologija iz znanstvenih i znanstveno-nastavnih institucija ka krajnjim korisnicima
- Iskazivanje potreba industrije
- Pregled mogućnosti uključivanja u europske i ostale istraživačke inicijative (Horizon Europe, budući FP10, European Defence Fund – EDF)
- Definiranje uloge HAZU u ovim procesima u skladu s njenom misijom i vizijom
Program:
- Prikaz aktivnosti i potencijala sveučilišta u Republici Hrvatskoj u istraživanjima dvojne namjene (Prof. dr. sc. Ivica Smojver, Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu)
- Područja dvojne namjene u RH obrambenoj industriji i njihova aplikacija u EU programima (Goran Basarac, predsjednik Hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije)
- Dvojna namjena – praktično tumačenje, izazovi i prilike (Dr. sc. Marko Filipović, HS Produkt)
- Razvoj i primjena novih kopnenih sustava u području sigurnosti i obrane (Dr. sc. Ante Bakić, DOK-ING)
- Hrvatsko vojno učilište – istraživački planovi i kapaciteti (Ivica Plejić, Hrvatsko vojno učilište)
- SOIS u potpori industrije (d)vojne namjene (Mr. sc. Zdravko Jakop, SOIS – Sveučilište obrane i sigurnosti „Dr. Franjo Tuđman“)
Predavači i predavanja:
Prof. dr. sc. Ivica Smojver: Prikaz aktivnosti i potencijala sveučilišta u Republici Hrvatskoj u istraživanjima dvojne namjene
Životopis predavača: Prof. Ivica Smojver djeluje na Zavodu za zrakoplovno inženjerstvo Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Prije toga radio je na Zavodu za tehničku mehaniku istog fakulteta kao i Tehničkoj vojnoj akademiji u Zagrebu, Katedra raketne tehnike. Bio je voditelj Katedre za aerodinamiku te Katedre za zrakoplovne konstrukcije. Znanstveni interesi uključuju primjenu metode konačnih elemenata u analizi kompozitnih zrakoplovnih konstrukcija; analizu ponašanja zrakoplovnih konstrukcija pri udarnim opterećenjima; primjenu višerazinskih metoda u analizi pojave oštećenja u kompozitnim konstrukcijama; numeričko modeliranje kao i samoobnavljajuće kompozitne konstrukcije. Prof. Smojver podučava predmete u području avionskih konstrukcija te mehanike kompozitnih zrakoplovnih konstrukcija na studijima FSB-a, kao i predmete iz područja raketne tehnike na Sveučilišnom vojnom studiju. Imao je pozvana predavanja u NASA Glenn Laboratory, Airbus, Bombardier Canada, TsAGI (Rusija) INCAS (Rumunjska ) i dr. Od 2018. do 2024. obnaša dužnost voditelja Preddiplomskog vojnog studija Vojno inženjerstvo Sveučilišta u Zagrebu. Među ostalim članstvima, prof. Smojver je Senior Member u American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA), član European Association of Computational Mechanics. Član je Materials Technical Committee u American Institute of Aeronautics and Astronautics od 2022.
____________________________________________________
Goran Basarac: Područja dvojne namjene u RH obrambenoj industriji i njihova aplikacija u EU programima
Životopis predavača: Goran Basarac magistar je business managementa koji trenutno obnaša dužnost predsjednika Uprave Agencije ALAN. Uz redovne zadatke predsjednika Uprave u okviru djelovanja te državne tvrtke za izvoz i prodaju naoružanja i vojne opreme, odlukom skupštine hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije imenovan je i Predsjednikom tog udruženja u 3 godišnjem mandatu, a koju dužnost obnaša volonterski. U svojoj karijeri dugo vremena proveo je baveći se EU Fondovima, a specijalizirao se na poslovima strateškog planiranja, programiranja i korištenja ESI Fondova i Programa Zajednice za Tematsko područje SIGURNOST i OBRANA. Kao član ex programskog tima Ministarstva gospodarstva bio je neposredno zadužen za stvaranje preduvjeta korištenja ESI Fondova za područje SIGURNOST u okviru izrade i provedbe Strategije pametne specijalizacije RH 2016-2020 te je time ostvarena mogućnost da tvrtke iz hrvatske obrambene industrije po prvi put dođu u priliku koristiti dostupne ESI Fondove. Djelovanjem u okviru klastera obrambene industrije potaknuo je i ostvario brojna unapređenja zakonodavnog, regulatornog okvira i brisanje određenih administrativnih barijera povezanih sa sektorom obrambene industrije RH te je pokrenuo brojne inicijative za korištenje dostupnih EU Fondova na korist cjelokupnog članstva sektora obrambeno-sigurnosne industrije RH. Kao Predsjednik klastera obrambene industrije RH uključen je u rad ključnih udruženja na razini EU koja se bave obrambenom industrijom; European network of Defense Related Regions te Directorate-General for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs (DG GROW) te je pripremio i proveo potpisivanje partnerskih sporazuma sa EU klasterima u smislu korištenja Europskog obrambenog fonda i ostalih programa zajednice. Također je imenovan kao nacionalna kontakt točka za Europski obrambeni Fond (EDF).
____________________________________________________
Dr. sc. Marko Filipović (HS Produkt): Dvojna namjena – praktično tumačenje, izazovi i prilike
Životopis predavača : Marko Filipović, doktor znanosti iz polja elektrotehnike, ima više od 15 godina iskustva u industriji, s naglaskom na automatizaciju, proizvodne procese i primjenu inovativnih tehnologija. Trenutačno je pomoćnik generalnog direktora u HS Produkt d.o.o., gdje vodi razvojne odjele prema strateškoj implementaciji novih tehnologija i rješenja. Karijeru je započeo kao projektni inženjer, a kasnije postaje voditelj Odjela za automatizaciju. Sudjelovao je u brojnim domaćim i međunarodnim projektima, uključujući EU projekt CEKOM NP 4.0. Njegov doktorski rad i istraživanje fokusirano je na strategije povećane fleksibilnosti i produktivnosti automatiziranih sustava, s praktičnom primjenom u industriji ali i u IT sektoru. Izvrsno vlada alatima poput MATLAB-a, TIA Portal-a, SolidWorksa, LabVIEW-a itd. a ima i iskustvo u radu s CNC strojevima i projektiranju linija te programiranju robotskih manipulatora i pratećih sustava. Posebno je usmjeren na diverzifikaciju i razvoj novih proizvoda, optimizaciju procesa i integraciju inovacija. Prepoznat je po strateškom pristupu razvoja poslovanja, visokoj razini profesionalnosti, preciznosti i odgovornosti. Otvoren je za stalno učenje, usavršavanje i rad na izazovnim projektima. Njegov profesionalni cilj je kontinuirani napredak kroz primjenu inovativnih rješenja i suradnju s vodećim stručnjacima u industriji.
____________________________________________________
Dr. sc. Ante Bakić (Dok-Ing): Razvoj i primjena novih kopnenih sustava u području sigurnosti i obrane
Životopis predavača: Ante Bakić stekao je diplomu na Fakultetu strojarstva i brodogradnje (FSB) Sveučilišta u Zagrebu 1999. godine, gdje je kasnije radio kao znanstveni novak i docent na Zavodu za tehničku mehaniku.
Nakon jedanaest godina akademske karijere, prelazi u industriju te postaje voditelj Odjela za istraživanje i razvoj u INETEC – Institutu za nuklearnu tehnologiju gdje provodi narednih devet godina. U tom periodu, sa svojim timom, razvija niz robotskih sustava za nerazorna ispitivanja primarnog kruga nuklearnih elektrana od kojih je najpoznatiji Forerunner koji se koristi na najvećim nuklearnim tržištima kao što su Sjedinjene američke države i Francuska.
Godine 2019. osniva firmu Probotica koja se prvenstveno bavi razvojem mobilnih robotskih sustava, a od 2023. godine postaje član uprave tvrtke Dok-ing zadužen za istraživanje i razvoj novih proizvoda.
____________________________________________________
Ivica Plejić (HVU): Hrvatsko vojno učilište – istraživački planovi i kapaciteti
Životopis predavača: Diplomirao hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku te magistrirao međunarodne odnose na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu na temu „UN i građanski rat u Sierra Leoneu“. Na Ratnoj školi “Ban Josip Jelačić” 2015. godine obranio diplomski rad na temu „Geopolitička i sigurnosna projekcija Mediteranskog bazena do 2025. godine“. Od proljeća 2024. na dužnosti načelnika Centra za obrambene i strateške studije „Janko Bobetko“ HVU „Dr. Franjo Tuđman“ u Zagrebu. Prethodno istoj bio je načelnik G-7 (Obuka i doktrina) Zapovjedništva Hrvatske kopnene vojske (2017.-2024.) te zapovjednik Središta za međunarodne vojne operacije (2012.-2017.) na koju je imenovan istekom vojnodiplomatskog mandata u svojstvu voditelja ureda vojnog predstavnika RH pri NATO i EU te stožernog časnika za KoV u Bruxellesu (2008.- 2012.). Dragovoljac Domovinskog rata i pripadnik OS RH od kolovoza 1991. godine, a tijekom dosadašnje vojne karijere obnašao razne zapovjedne, voditeljske i stožerne dužnosti. Međunarodno vojno iskustvo stjecao u Sierra Leoneu, kao vojni promatrač UN-a (2000./2001.); RACVIAC-u, danas centru za sigurnosne studije, gdje je obnašao dužnost voditelja tečajeva te časnika za vezu za zemlje jugoistočne Europe. Kao dobitnik UK Chewening stipendije višekratno istraživački boravio na londonskom Kings College te London School of Economics and Political Science (Predoctoral Research Fellow, 2003.-2005.). Jedan semestar proveo na UK Defence Academy u Shrivenhamu, kao pridruženi istraživač (Research Fellow) na temu sukoba i građanskih ratova u zapadnoj Africi i geopolitike mediteranskog bazena. Pohađao i završio više vojnih i civilnih tečajeva u zemlji i inozemstvu, od kojih su vremenski i razinom značajniji ‘‘Leaders for the 21. Century Course’‘ u George C. Marshall Centru u Garmisch Partenkirchenu (Njemačka), ‘‘New Issues in Security Course’‘ u ženevskom GCSP-u (Švicarska) te britanski Tečaj strategijskog upravljanja. Sudjelovao na brojnim konferencijama na temu sigurnosti jugoistoka Europe i Mediterana, a u periodu od 2012. do 2017. bio hrvatski predstavnik u NATO TEPSO (Training and Education for Peace Support Operations) radnoj grupi te voditelj jedne od dviju sekcija iste.
____________________________________________________
Mr.sc. Zdravko Jakop (SOIS, MORH): SOIS u potpori industrije (d)vojne namjene
Životopis predavača: Mr.sc. Zdravko Jakop radi kao Pomoćnik rektora Sveučilišta obrane i sigurnosti “Dr. Franjo Tuđman” s zadaćom povezivanje prakse, znanosti i visokog obrazovanja. Obnašao je dužnost pomoćnika ministra obrane za materijalne resurse te dužnost državnog tajnika a kratko je obnašao dužnost i ministra obrane. Bio je sudionik Domovinskog rata te je obnašao je više dužnosti i to zamjenika zapovjednika bitnice, zamjenika zapovjednika brigadne topničke grupe, zapovjednika protuoklopnog topničko-raketnog divizijuna, zapovjednika topničko-raketnog divizijuna, načelnika topništva i načelnika stožera 7. gardijske brigade te načelnika Odsjeka rodova i ujedno načelnika pješaštva u Zbornom području. U Zapovjedništvo za obuku premješten je 1. siječnja 1999., najprije kao načelnik Odjela G-3, a od 1. veljače iste godine postavljen je na mjesto zamjenika zapovjednika te je ujedno obnašao i dužnost zapovjednika Zapovjedništva za obuku. Bio je zapovjednik Operativno-strategijskog simulacijskog središta u Hrvatskom vojnom učilištu te Simulacijskog središta HKoV-a. Dužnost načelnika Službe za nadzor naoružanja (Hrvatskog verifikacijskog središta) u MORH-u obnašao je od 2008. do 2012. kad je postavljen na mjesto zamjenika direktora RACVIAC-a (Centra za sigurnosnu suradnju Jugoistočne Europe) . Više je puta nagrađivan i pohvaljivan pismenim pohvalama, nagradnom plaćom, samokresom, srebrnjakom i plaketom 7. gardijske brigade. Odlikovan je Redom hrvatskog križa, Redom hrvatskog trolista, Redom hrvatskog pletera, Spomenicom domovinskog rata i Spomenicom domovinske zahvalnosti te medaljama “Ljeto ’95” i “Oluja”. U čin brigadnog generala promaknut je Odlukom predsjednika Republike
Hrvatske o redovitom promaknuću 6. travnja 2009. godine. Predavao je na Ratnoj školi OSRH «Ban Josip Jelačić» o temama iz područja međunarodnih odnosa i sigurnosti te na drugim školama u OS RH (Visoka dočasnička škola, Vojno-diplomatska izobrazba…). Objavio je članak o OESS-u i mjerama izgradnje sigurnosti i povjerenja u časopisu Hrvatski vojnik, Hrvatskih vojnih glasila. U istom časopisu objavio je i članak o Simulacijskom modelu JCATS. Članci su izašli tiskanom izdanju i objavljeni na web stranicama časopisa. Autor je prvog priručnika na hrvatskom jeziku iz područja simulacija pod nazivom Simulacije u obuci i simulacijski modeli koji je izdan u Zagrebu 2006. godine. Bio je recenzent priručnika Neratne operacije koji je izdan u Zagrebu 2008. godine. Autor je knjiga „Međunarodnom suradnjom u NATO i EU“ i „Branitelji u zajednici, provedeni programi i aktivnosti u 2015.“