Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti u sklopu svojih znanstveno-istraživačkih i umjetničkih jedinica provodi niz znanstvenih projekata koje financira Hrvatska zaklada za znanost, a jedan od njih je i projekt Institucionalizacija moderne građanske glazbene kulture u 19. stoljeću na području civilne Hrvatske i Vojne krajine (MusInst19), čiji je voditelj akademik Stanislav Tuksar. Cilj projekta, pokrenutog 2021., jest identificirati, dokumentirati, analizirati i vrednovati razne oblike privatnih i javnih inicijativa na području glazbe u kontinentalnoj Hrvatskoj, te njihovo pretvaranje u organizacije i institucije kao temelje moderne građanske kulture. Dosad ih je identificirano blizu 300 u 104 mjesta. Projekt bitno pridonosi novoj percepciji, tumačenjima i spoznajama o socijalnoj povijesti glazbe 19. stoljeća u kontinentalnoj Hrvatskoj. Kao završni simpozij projekta od 14. do 17. svibnja u Knjižnici HAZU održan je međunarodni znanstveni skup From Private to Public: the Institutionalization of Bourgeois Music Culture in the long 19th Century na kojem je sudjelovalo 57 znanstvenika iz 23 zemlje koji su podnijeli 53 priopćenja s novim znanstvenim spoznajama iz područja hrvatskog projekta u okvirima njihovih nacionalnih glazbenih kultura.
Znanstveno vijeće za zaštitu prirode i okoliša HAZU kojeg vodi akademik Goran Durn u posljednje vrijeme redovito organizira skupove i predavanja o aktualnim temama vezanima uz klimatske promjene, zaštitu prirode i okoliša pa je 12. svibnja u Knjižnici HAZU organiziralo predavanja na temu Šumski požari u sadašnjoj i budućoj klimi koja su održali dr.sc. Ivana Čavlina Tomašević iz Državnog hidrometeorološkog zavoda i prof.dr.sc. Damir Barčić s Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije. Nakon predavanja i rasprave usvojeni su i zaključci u kojima se ističe da prevencija požara treba osiguravati obrazovanje svih uzrasta domaćeg stanovništva i turista. Također, treba revidirati odluku o ukidanju upozorenja javnosti u medijima na opasne vremenske prilike povezane s nastankom i širenjem velikih požara, a koja su dostupna u svijetu (Australija, SAD, neke mediteranske države). Istraživanja u SAD-u pokazala su da uvođenjem takvih upozorenja prema javnosti rezultira najprije kratkoročnim povećanjem, ali u konačnici smanjenjem broja požara. Osim planiranih ulaganja u tehniku koja se koristi za ranu detekciju požara na otvorenom (npr. kamere), potrebno je ulagati i u profesionalne struke, i to u meteorološke stručnjake koji će se baviti analizom požara i poboljšanjem upozorenja na vremenske prilike koje mogu uzrokovati velike požare. Isto tako, potrebno je intenzivirati radove da se u šumama oteža nastanak i širenje požara.
Od 14. do 17. svibnja u Hvaru je održana kulturna manifestacija 52. Dani Hvarskoga kazališta čiji je suorganizator Razred za književnost HAZU, a predsjednik Organizacijskog odbora akademik Boris Senker. Ovogodišnja tema bilo je Prožimanja književnosti, kazališta, filma, a sudjelovalo je 28 teatrologa, književnika, leksikografa i komparatista iz Hrvatske, Austrije, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Poljske i Srbije koji su podnijeli 33 izlaganja.
Pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti 15. svibnja u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu održana je svečanost 19. dodjele priznanja Nacionalnog programa „Za žene u znanosti“ koja su dobile četiri mlade znanstvenice iz područja prirodnih znanosti: Andrea Lončarević Vrabec (Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije u Zagrebu), Antonella Barišić Kulaš (Fakultet elektrotehnike i računarstva u Zagrebu), Petra Maleš (Institut Ruđer Bošković u Zagrebu) i Mia Jurilj Sajko (Klinički bolnički centar “Sestre milosrdnice” u Zagrebu). Predsjednik Izbornog povjerenstva Programa je akademik Zvonko Kusić. Kroz Nacionalni program „Za žene u znanosti“ od 2006. do sada su nagrađene 74 hrvatske znanstvenice u završnoj fazi izrade doktorske disertacije. Program je postao trajan i prepoznatljiv simbol potpore mladim znanstvenicama u Hrvatskoj koje svojim predanim radom i trudom obogaćuju znanstvenu zajednicu, ohrabruje ih i potiče da nastave svoju znanstvenu karijeru.